UEFA przeprasza za Ligę Mistrzów

Po skandalicznych zajściach jakie miały miejsce podczas tegorocznego finału Ligi Mistrzów UEFA wydała oficjalne przeprosiny. Jest ono skierowane do kibiców, którzy mieli utrudnione dostanie się na swoje miejsca na trybunach. W tym samym czasie zapowiedziano także przeprowadzenie dokładnego śledztwa, tak aby ustalić winnych sytuacji.

Niedopuszczalne zachowanie

Francuskie władze nie były odpowiednio przygotowane na sprawne przeprowadzenie tak wielkiej imprezy sportowej. Pomimo pojawienia się osób ze sfałszowanymi biletami, nie powinno nigdy dojść do użycia siły a tym bardziej gazu. Wiele fanów Liverpoolu pomimo posiadania oryginalnych, oficjalnych biletów nie mogło dostać się na stadion.

Organizatorzy wydarzenia twierdzą, że starali się wpuścić wszystkich oczekujących. Jednak pomimo starań, rozpoczęcie meczu zostało opóźnione o prawie 40 minut. Cała sytuacja zaczęła przypominać tragiczne wydarzenia z Hillsborough. Wszytko bowiem zaczęło się od nie wpuszczania fanów Liverpoolu na stadion i ogromny pośpiech i panikę, gdy rozległ się pierwszy gwizdek arbitra.

W dodatku nawet tak duże opóźnienie nie pozwoliło na wpuszczenie wszystkich oczekujących. Ochrona nie traktowała kibiców z odpowiednim szacunkiem, mało tego zastosowany został gaz łzawiący. Wobec części fanów została użyta nawet siła, dochodziło do przepychanek i starć z funkcjonariuszami.

UEFA w końcu przemówiło

W końcu usłyszeliśmy od Europejskiej Unii Piłkarskiej. Oficjalne przeprosiny skierowane są do fanów poszkodowanych pod stadionem Stade de France. Wieczór, który miał dla wszystkich być celebracją ulubionego klubu, dla wielu skończył się bólem, stresem lub nawet wizytą w szpitalu.

W tej samej informacji dowiadujemy się także, że powołana została specjalna komisja. Jej celem ma być zbadanie sytuacji oraz zapewnienie, że takie widoki nie będą miały miejsca podczas kolejnych meczy UEFA. Po zakończeniu prac ma zostać wystosowany specjalny raport, z którego zapewne dowiemy się kto zawinił i jak można było zapobiec użyciu siły wobec kibiców.