Zawodnicy: Alcântara

Thiago Alcântara to zawodnik drużyny Liverpool, grający na pozycji pomocnika. W klubie gra z numerem 6. Przed transferem do Liverpoolu w 2020, długoletni zawodnik Bayernu Monachium oraz wcześniej FC Barcelona

Pomiędzy Hiszpanią a Brazylią

Thiago Alcântara do Nascimento urodził się 11 kwietnia 1991 roku we włoskim mieście San Pietro Vernotico; gdzie jego ojciec grał w drużynie US Lecce. Jest Hiszpanem, ma jednak także brazylijskie pochodzenie i razem z matką spędził część dzieciństwa właśnie w Brazylii. Pierwszym klubem do jakiego został przyjęty było CR Flamengo. Jednak już jako pięciolatek zmienił miejsce zamieszkania i przeniósł się z rodziną do Hiszpanii. Ta, był zawodnikiem klubu Ureca. Jako dziesięciolatek powrócił do Brazylii oraz CR Flamengo. Ponownie wrócił do Hiszpanii cztery lata później, jednak pozostał tu już na dłużej. W 2005 roku bowiem został przyjęty do juniorskiego oddziału FC Barcelona, później do drużyny rezerwowej.

W seniorskiej drużynie Barcelony zadebiutował 17 maja 2009 roku. Został wpuszczony na boisko na 18 ostatnich minut finalnie przegranego meczu z RCD Mallorca. Kilka miesięcy później zdobył swoją pierwszą bramkę na konto Barcelony, w meczu z Racingiem Santander.W sezonie 2010/ 2011 często pojawiał się na treningach głównej drużyny. Rozegrał z nimi łącznie 68 spotkań ligowych i zdobędzie siedem bramek. Drużyna z Alcântarą zdobyła w sezonie 2011/ 2012 Puchar Króla, Dwukeornie Superpuchar Hiszpanii oraz czterokrotnie Mistrzostwo Hiszpanii. 2011 rok zakończyli z trzema ważnymi wygranymi: Superpucharem Europy UEFA, Klubowym Mistrzostwem świata oraz wygrali Ligę Mistrzów UEFA.

Bayern i Liverpool

W 2013 roku został transferowany do Bayernu Monachium. Niemiecki zespół zapłacił za Hiszpana 25 milionów euro. Przez siedem lat zagrał w 150 meczach niemieckiej ligi, zdobywając siedemnaście bramek. Siedmiokrotnie zdobyli tytuł Mistrza Niemiec, czterokrotnie sięgnęli po Puchar Niemiec oraz dwa razy po Superpuchar Niemiec. W 2013 roku osiągnęli Klubowe mistrzostwo świata. Podczas swojego ostatniego sezonu w klubie znaleźli się na szczycie Ligi Mistrzów UEFA.

Jak na razie ostatnią drużyną, do której Alcântara dołączył był angielski Liverpool F.C. Kwota transferu zawodnika z ligi niemieckiej do ligi angielskiej wyniosła 30 milionów euro. Do tej pory hiszpański pomocnik pojawił się w 35 spotkaniach ligowych, podczas których strzelił dwie bramki.

Kariera w reprezentacji

Thiago Alcântara od 2007 roku reprezentuje barwy reprezentacji Hiszpanii. Pierwsze mecze w reprezentacji rozgrywał w kategorii zawodników poniżej 16 roku życia. Od tego czasu stopniowo piął się po kolejnych szczeblach drabinki reprezentacyjnej. Jako zawodnik w kategorii do 21 roku życia rozegrał łącznie dwadzieścia jeden meczy i zdobył sześć bramek. W 2008 roku podczas Mistrzostw Europy U-17 zdobył z drużyną złoty medal. Podczas Mistrzostw Europy U-19 we Francji w 2010 roku drużyna sięgnęła po srebro. W ostatniej kategorii juniorskiej- U-21 reprezentacja Hiszpanii triumfowała dwukrotnie. Pierwsze złoto zdobyli podczas rozgrywek w Danii w 2011, kolejne w Izraelu w 2013 roku.