Zawodnicy: Alisson

Alisson od 2018 roku gra na pozycji bramkarza w angielskim klubie Liverpool F.C. Jest pierwszym w historii bramkarzem Liverpoolu, który zdobył bramkę. W maju tego roku zagwarantował tym samym drużynie awans do Ligi Mistrzów. Zawodnik sam nie wiedział jak przyjąć ten niespotykany rekord. W ramach uczczenia tej niezwykłej okazji zadedykował gola swojemu zmarłemu już ojcu.

Sylwetka zawodnika

Alisson Ramses Becker urodził się 2 października 1992 roku w brazylijskim mieście Novo Hamburgo. Od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie sportem, jako dziesięciolatek dołączył do swojej pierwszej juniorskiej drużyny SC Internacional.

W 2013 roku został przyjęty do seniorów SC Internacional i rozegrał pierwszy profesjonalny mecz 17 lutego 2013 tego samego roku. Dwa lata później został awansowany na pierwszego bramkarza zespołu. Ostatni mecz w barwach Internacional zagrał 15 maja 2016 roku kończąc z czystym kontem. W klubie rozegrał ponad sto meczy, każdy sezon kończąc z wyróżnieniem Campeonato Gaúcho.

Latem 2016 roku przeprowadził się do Włoch, aby zostać zawodnikiem AS Roma. Został wystawiony do gry po raz pierwszy 17 sierpnia 2016 roku podczas meczu Ligi Mistrzów. Jednak pierwszy sezon spędził w większości jako zawodnik rezerwowy. Gdy dotychczasowy bramkach Romy, Wojciech Szczęsny przeszedł do Juventusu, Alisson w końcu dostał się do pierwszego składu.

Jako zawodnik Rzymu był doceniany za swoją kluczową rolę podczas spotkań Ligi Mistrzów. Zespół dotarł aż do półfinału, aż do meczu przeciwko Liverpoolowi nie stracili do tej ani jednej bramki.

W lipcu 2018 Liverpool F.C. poinformował, że przejmuje Allisona Beckera- transfer szacowany jest na zawrotną kwotę 70-75 milionów euro. Jest to największy do 2018 roku transfer bramkarski. Kolejny na liście jest włoski zawodnik Gianluigi Buffon, za którego Juventus F.C. zapłacił w 2001 roku 52 miliony euro.

Wyróżnienia i trofea

Z The Reds w 2019 roku zgarną Klubowe mistrzostwo świata, Mistrzostwo Anglii. W sezonie 2018/ 2019 znajdą się w czołówce Ligi Mistrzów UEFA. Alisson w 2018 roku zostanie wybrany najlepszym bramkarzem świata według Goal 50. Również w tym samym roku zostanie uhonorowany nagrodą dla Bramkarza roku Globe Soccer Awards. W 2019 roku zostanie wybrany Najlepszym bramkarzem według FIFA; ten sam tytuł przyzna mu również Międzynarodowa Federacja Historyków i Statystyków Futbolu

Kariera w reprezentacji

Alisson Becker w 2009 roku reprezentował Brazylię w kategorii zawodników do 17 roku życia. Cztery lata póżniej, w 2013 grał w pięciu meczach w kategorii poniżej 20 roku życia. W końcu w 2015 roku został wybrany do seniorskiej reprezentacji narodowej Brazylii. Został powołany do rozgrywek podczas eliminacji do Mistrzostw Świata 2018; gdzie mieli stawić czoła reprezentacji Chile oraz Wenezueli.

W 2018 roku został wybrany do drużyny na Mundial w Rosji, co więcej Selekcjoner Tite podjął dezycję o tym, że to Alisson zostanie głównym bramkarzem zespołu.