Kapitanowie Liverpoolu: Jordan Henderson

Henderson objął funkcje kapitana Liverpoolu po odejściu Stevena Gerrarda w sezonie 2015/ 2016. Gra na pozycji środkowego pomocnika. Oprócz gry dla Czerwonych jest również zawodnikiem reprezentacji narodowej Anglii. Zaangażowany i świadomy społecznie. Gdy w na Wyspach Brytyjskich rozpoczynał się kryzys związany z pandemią, pomagał zbierać fundusze dla National Health Service. W trakcie tygodnia „Rainbow Laces” grał w Premier League z tęczowymi sznurówkami oraz przepaską kapitańską. Zależy mu na tym aby każdy fan czuł się zauważony i na swoim miejscu podczas meczy Liverpoolu.

Droga z Sunderland do Liverpoolu

Jordan Brian Henderson urodził się 17 czerwca 1990 roku w angielskim mieście Sunderland. To w rodzinnym mieście rozpoczął karierę piłkarską. Najpierw wstępując do juniorskiej drużyny Sunderland A.F.C. i w 2008 dołączając już do pierwszej drużyny. Pierwszy mecz w barwach klubu zagrał 1 listopada tego samego roku. Niestety mecz z Chelsea zakończył się sromotną porażką dla ekipy z Sunderlandu, przegrali oni bowiem 0:5.

Na początku 2009 roku został wypożyczony do Coventry City, planowo miał tam pozostać miesiąc. Jednak sprawdzał się tak dobrze, że umowa jednak została przedłużona do końca sezonu. To właśnie dla Coventry zdobył swoją pierwszą bramkę w trakcie swojej kariery zawodowej. Po powrocie do Sunderland w sezonie 2009/ 2010 został przydzielony do pierwszego składu drużyny. Był to równocześnie jego debiut w Premier League, gdzie gra do tej pory. Dla Sunderland zagrał w 71 meczach i strzelił cztery bramki.

9 czerwca 2011 podpisał kontrakt z Liverpoolem F.C. z którym związany jest do dziś. Drużyna zapłaciła za przyszłego kapitana 16 milionów funtów. Jednak z całą pewnością była to świetna inwestycja dla klubu, gdyż już podczas sezonu 2011/ 2012 zdobył z zespołem Puchar Ligi Angielskiej oraz wszedł do finału Pucharu Anglii. Do tej pory w barwach The Reds zagrał w 290 meczach, podczas których zdobył 27 goli.

Kariera w reprezentacji

Zanim Henderson dołączył do seniorskiej kadry reprezentacji Anglii grał przez kilka lat najpierw w reprezentacji poniżej 19 roku życia, poniżej 20 oraz poniżej 21. W tej ostatniej zagrał w 27 meczach strzelając cztery bramki.

Pierwotnie został ogłoszony rezerwowym zawodnikiem na zbliżające się wtedy Euro 2012. Jednak finalnie wszedł do kadry na mistrzostwa jako zastępstwo kontuzjowanego Franka Lamparda.