Kapitanowie Liverpoolu: Sami Hyypiä

Hyypiä grał w Liverpoolu w latach 1999 do 2009. Opaskę kapitana nosił od roku 2001, w 2003 przekazał ją Stevenovi Gerrardowi. Fiński zawodnik grający na pozycji obrońcy. W latach 1992-2010 był reprezentantem Finlandii.

Sylwetka zawodnika

Sami Tuomas Hyypiä urodził się 7 października 1973 roku w fińskim mieście Porvoo. Oboje rodziców było zawodowymi piłkarzami, wiadomo więc skąd od dzieciństwa trenował ten sport. Jako dziecko interesował się również hokejem na lodzie, jednak na karierę zawodową wybrał piłkę nożną.

W 1992 został zawodnikiem fińskiego klubu Myllykosken Pallo -47. W swoim debiutanckim roku sięgnął z drużyną po Puchar Finlandii, i po raz kolejny trzy lata później w 1995 roku. Osobiście przyłożył się do wygranej zespołu, strzelając bramkę podczas finałowego spotkania turnieju.

Jeszcze przed zakończeniem millenium rozpoczął grę jako zawodnik Liverpoolu. Był najlepszym obrońcom sezonu 1999/ 2000 w Premier League. Został wybrany na kapitana w ramach zastępstwa kontuzjowanego Jamiego Redknappa. Sezon zakończył z nominacją do nagrody gracza roku. Jednak już rok później ponownie zostanie mianowanym najlepszym obrońcą Premier League. W trakcie sezonu nie otrzyma on ani jednej kary- zero żółtych oraz czerwonych kartek.

W 2005 roku sięgnie z The Reds po trofeum Ligi Mistrzów. Podczas kariery w Liverpool F.C. zagrał w 317 spotkaniach ligowych i zdobył 22 bramki.

Po odejściu z Liverpoolu na dwa lata związał się z niemieckim Bayerem 04 Leverkusen. Po zakończeniu sezonu 2010/ 2011 oficjalnie zakończył karierę jako zawodnik. W tym samym roku objął posadę asystenta selekcjonera reprezentacji Finlandii.