Kapitanowie Liverpoolu: Steven Gerrard

Gerrard grał na pozycji pomocnika oraz w latach 2003-2015 nosił opaskę kapitańską Liverpoolu. Przez czternaście lat wstępował w reprezentacji narodowej Anglii. Obecnie zakończył karierę zawodnika i pracuje w Birmingham jako trener zespołu Aston Villa F.C.

Sylwetka zawodnika

Steven George Gerrard przyszedł na świat 30 maja 1980 roku w brytyjskim Whiston. Już od dziecka ciągnęło go do piłki nożnej. Ze szkolną drużyną sięgnął po najwyższą nagrodę w lokalnym pucharze. Można go było spotkać jako zawodnik drużyn Denburn oraz Whiston Juniors. Już jako ośmiolatek dostał propozycję dołączenia do drużyny juniorów od znanych klubów piłkarskich. O młodego Steviego starały się między innymi Manchester United, West Ham United, Everton oraz Tottenham Hotspur. Jednak zdecydował się na treningi w szkółce piłkarskiej Liverpool F.C.

Pod koniec 1997 roku został zawodowym zawodnikiem Liverpoolu. W kolejnych sezonach pojawiał się coraz częściej na boisku, aż w sezonie 1999/ 2000 był jednym z ważniejszych pomocników zespołu. Kolejny sezon zakończył z rozegranymi 50 meczami na koncie i 10 zdobytymi bramkami. Czerwoni w 2001 roku sięgnęli po pięć trofeów: Puchar UEFA, Puchar Anglii, Puchar Ligi, Tarczę Dobroczynności oraz Superpuchar Europy. Gerrard nie był biernym zawodnikiem, przyczynił się w niemały sposób między innymi zdobywając bramkę podczas finału Pucharu UEFA. Jego niezwykłe zdolności zostały docenione i został ogłoszony najlepszym graczem młodego pokolenia ligi angielskiej.

Wyróżnienia i trofea

Z Liverpoolem zdobył wiele ważnych nagród. Już po mianowaniu na kapitana zespołu w 2003 roku poprowadził drużynę do kolejnych wygranych. Ponownie wygrali oni Puchar Anglii w sezonie 2005/ 2006. Jeszcze dwukrotnie sięgną po Puchar Ligi oraz trzykrotnie zostaną wicemistrzami Anglii.

Jako zawodnik został wyróżniony nagrodą Króla asyst Premier League w sezonie 2013/ 2014. Wielokrotnie wybierany był na Gracza Roku oraz Piłkarza miesiąca Premier League. W 2006 roku IFFHS ogłosiło Gerrarda najbardziej popularnym zawodnikiem