Polacy w Liverpoolu: Jerzy Dudek

Każde pokolenie ma swoich bohaterów piłkarskich. Jednak rodacy osiągający niezwykłe sukcesy zagranicą, szczególnie w ulubionych klubach cieszą podwójnie. Jednym z wciąż wspominanych, choć nie aktywnych na boisku piłkarzy jest właśnie Jerzy Dudek. Przez sześć lat był zawodnikiem Liverpoolu, z którym zdobył puchar Ligi Mistrzów UEFA. 

Początki kariery

Jerzy Henryk Dudek urodził się 23 marca 1973 roku w Rybniku. Jest najstarszym synem Renaty i Andrzeja Dudków. Jeden z jego braci, Dariusz Dudek również poszedł w stronę kariery piłkarskiej. Jednak w przeciwieństwie do brata występował na pozycji obrońcy bądź pomocnika. Obecnie obaj bracia udzielają się w Akademii Sportu Progres Jerzego Dudka.

Co ciekawe Jerzy nie od razu stanął na stałe na bramce. Początkowo jako zawodnik Górnika Knurów w dwunastu meczach grał na pozycji lewego obrońcy. W końcu w 1991 roku został wcielony do pierwszej drużyny, teraz znanej jako Concordia Knurów. 10 kwietnia 1992 rozegrał swój pierwszy mecz w III lidze.

W 1995 roku dzięki wstawiennictwu u trenera Sokoła Tychy, Bogusława Kaczmarka dołączył do drużyny. Dzięki temu zadebiutował w polskiej ekstraklasie 16 marca 1996 roku, podczas meczu rozegranego przeciw Legii Warszawa. Następnym przystankiem w jego karierze był pierwszy zagraniczny klub- holenderski Feyenoord Rotterdam.

W Rotterdamie pierwszy sezon spędził na ławce rezerwowych, jednak po transferze podstawowego golkipera drużyny wskoczył na jego miejsce. W sezonie 1998/1999 Dudek zdobył z drużyną mistrzostwo Holandii, a on sam został ogłoszony najlepszym bramkarzem ligi.

Talent Polaka został dostrzeżony w całej Europie, i gdy kontrakt zawodnika powoli dobiegał końca upominały się o niego kluby takie jak FC Barcelona, Real Madryt czy Manchester United. Finalnie jednak podjął decyzję o podpisaniu pięcioletniego kontraktu z Liverpoolem.

Kariera na Wyspach

Pierwszy mecz w barwach Liverpoolu zagrał 8 września 2001 roku. Podczas pierwszego sezonu na boisko wychodził 35 razy, można więc śmiało stwierdzić że przyczynił się do zdobycia wicemistrzostwa Anglii. Już rok później został nominowany do nagrody najlepszego bramkarza Europy sezonu 2001/2002. Zdobył również już drugą w karierze nagrodę Piłkarskiego Oscara, przyznawaną dla najlepszego polskiego zawodnika.

W sezonie 2002/2003 zespół sięgnie ponownie po Puchar Ligi Angielskiej, a w kolejnym po trofeum Ligi Mistrzów UEFA. Również w 2005 odbiorą Superpuchar Europy oraz Puchar Anglii. A rok później Tarczę Wspólnoty.