Zawodnicy: Mohamed Salah

Mohamed Salah w 2017 roku dołączył do Liverpoolu jako skrzydłowy lub napastnik, w drużynie występuje z numerem 11. Zawodnik reprezentacji narodowej Egiptu, początkowo w drużynach młodzieżowych, od 2011 roku pierwszej kadry. Od 2018 roku jest honorowym obywatelem Czeczenii.

Początki kariery

Mohamed Salah Hamed Mahrous Ghaly (oryginalna pisownia imienia محمد صلاح حامد محروس غالي) urodził się 15 czerwca 1992 roku w egipskim mieście Basjun. Jego pierwszą profesjonalnym klubem piłkarskim był kairski El Mokawloon SC. W 2006 roku dołączył do juniorskiej drużyny, cztery lata później został awansowany do pierwszej drużyny. Pierwszy mecz w egipskiej Premier League zagrał podczas sezonu 2010/2011.

W sezonie 2011/2012 był już regularnym zawodnikiem drużyny, aż do lutego 2012 pojawił się w każdym meczu. Gdy 1 lutego 2012 roku doszło do zamieszek na stadionie Port Said, podczas których zginęły 74 osoby oraz prawie 1000 zostało rannych. W związku z tragedią Egipskie Stowarzyszenie Piłki Nożnej postanowiło zawiesić rozgrywki egipskiej ekstraklasy. Miesiąc póżniej zdecydowano się na anulowaniu reszty rozgrywek.

W kwietniu 2012 roku Salah został zawodnikiem szwajcarskiego klubu FC Basel, gdzie pozostanie przez dwa lata. W tym czasie zagra w 47 meczach, podczas których strzeli dziewięć goli. Podczas sezonu 2012/2013 zdobędzie z drużyną mistrzostwo Szwajcarii, w kolejnym sezonie tytuł obronią. Dodatkowo w 2013 roku Egipcjanin zostanie wybrany Złotym chłopcem UEFA oraz graczem roku w Swiss Super League.

Pierwszy mecz w Anglii

W 2014 roku został wykupiony przez angielski klub Chelsea, za kwotę 11 milionów funtów. Mohamed Salah stał się tym samym pierwszym zawodnikiem klubu pochodzącym z Egiptu. W drużynie grał na pozycji pomocnika, z czego nie do końca był zadowolony. Starał się więc o wypożyczenie, dzięki czemu trafił do włoskiej ACF Florentiny. Pomimo dobrych wyników i trwającej wciąż umowy, po sezonie odmówił dalszej współpracy z klubem. W sierpniu 2015 został najpierw wypożyczony, a finalnie zakupiony za 15 milionów funtów do AS Roma.

Kolejny transfer nastąpi w czerwcu 2017 roku, gdy trafi ponownie na Wyspy Brytyjskie. Liverpool zakupił zawodnika za kwotę 42 milionów euro, co przez pół roku notowało go na pozycji najdroższego zawodnika Redsów.  Już w pierwszym sezonie zostanie wybrany graczem sezonu w Liverpool, również przez kibiców; Piłkarzem roku w Anglii, Piłkarzem roku w Afryce, graczem sezonu Ligi Mistrzów UEFA oraz Premier League.