Trenerzy: Bob Paisley

Paisley zapisał się w historii nie tylko Liverpoolu, ale w historii całego futbolu brytyjskiego. Jest on jednym z najbardziej utytułowanych trenerów piłkarskich na Wyspach Brytyjskich. Przez całą karierę związany był z Liverpoolem, rozpoczynając jako obrońca, z czasem zostając fizjoterapeutą, trenerem i w końcu menadżerem zespołu. Klubowi poświęcił pięć dekad swojego życia, na stałe wpisując się w historię i pamięć wielu.

Początki kariery

Robert Paisley urodził się 23 stycznia 1919 roku w brytyjskim mieście Hetton-le-Hole. Wiosną 1939 roku rozpoczął treningi w amatorskiej drużynie Bishop Auckland. Jednak wybuch II wojny światowej kilka miesięcy później pokrzyżował jego plany piłkarskie.

Po zakończeniu konfliktu zbrojnego, popisał kontrakt z Liverpoolem. W drużynie zadebiutował 5 stycznia 1946 roku, podczas pierwszych rozgrywek w czasie pokoju. Podczas sezonu 1946/1947 zdobył z drużyną mistrzostwo kraju, po raz pierwszy od 24 lat. Już od początku było jasne, że Paisley jest niezwykle ważną częścią zespołu. Kolejny sukces zawodnicy osiągneli w sezonie 1949/1950, sięgając po Puchar Anglii. Rok później Bob Paisley został wybrany na nowego kapitana drużyny.

Dołączenie do sztabu szkoleniowego

1954 rok wyznaczył koniec występów na boisku dla Paisleya. Postanowił on jednak pozostać w Liverpoolu, gdzie został wcielony do sztabu szkoleniowego. Przez kilka lat pełnił rolę fizjoterapeuty, pomagając zawodnikom w powrocie do zdrowia i kondycji. Z czasem dostrzeżono jego umiejętności trenerskie, dzięki czemu otrzymał posadę trenera, na razie drużyn rezerwowych.

Niezwykle ważną postacią w życiu i przede wszystkim karierze Paisleya był Bill Shankly. W 1959 roku objął pozycję trenera Liverpoolu, prowadząc drużynę do wielu wygranych. Za jego kadencji drużyna sięgnęła dwukrotnie po Puchar Anglii, Puchar UEFA oraz zdobyła trzy mistrzostwa kraju. W tym czasie Paisley należał do grypy najbliższych współpracowników Shankly’ego, więc naturalnym wyborem po odejściu trenera w 1974 naturalnym było objęcie przez niego pozycji trenera głównego składu.

Bob Paisley zdołał przebić jeszcze wyczyny poprzednika, i to w znacznie krótszym czasie. Za jego dziewięcioletniej kadencji Liverpool sześciokrotnie wywalczył tytuł mistrza Anglii, dwa razy znaleźli się na pozycji wicelidera. Po Puchar Ligi sięgnęli trzykrotnie, pięciokrotnie zdobyli Tarczę Wspólnoty a także trzykrotnie po Puchar Europy. Jakby zasług było mało drużyna zdobyła również po razie Puchar UEFA oraz Superpuchar Europy.