Trenerzy: Jürgen Klopp

Jürgen Klopp obecny trener Liverpoolu, nie bez kozery w świecie piłkarskim uznawany jest z jednego z najlepszych trenerów. Średnia wygranych prowadzonych przez niego drużyn wynosi ponad 50% wygranych spotkań. Na łączną ilość 858 meczy, aż 450 jego wychowankowie wygrali. Od 2015 roku przejął drużynę Liverpoolu dzięki czemu drużyna ma na swoim koncie 60% procent wygranych, ze wszystkich rozegranych spotkań.

Początki kariery

Jürgen Norbert Klopp przyszedł na świat 16 czerwca 1967 w niemieckim mieście Stuttgart. Jego pierwszym klubem piłkarskim było SV Glatten, w którym trenował w okresie od 1972 do 1983. Następnie przeniósł się do TuS Ergenzingen, gdzie z czasem awansował z drużyny juniorskiej do zespołu seniorów. Po kolejnych zmianach zespołów w 1990 roku pozostał w 1. FSV Mainz 05 przez 11 lat, aż do zakończenia kariery piłkarskiej.

W Mainz rozpoczynał jako napastnik, jednak w sezonie 1993/1994 została mu przydzielona pozycja pomocnika. Jednak parę sezonów później, z początkiem 1996/1997 ponownie została przydzielona mu inna rola- tym razem obrońcy. Jedyne co się nie zmieniało to jego zapewnione i stałe miejsce w stałym składzie drużyny. Łącznie rozegra tu 325 meczy w 2. Bundeslidze, podczas których strzeli łącznie 52 bramki. Jedynie on i Benjamin Auer jako zawodnicy Mainz zdołali zdobyć 4 gole w trakcie jednego meczu. Oprócz tego Klopp jest trzecim najczęściej grającym zawodnikiem zespołu, oraz drugim który zdobył największą ilość bramek.

Kariera trenerska

Ostatni mecz w swojej karierze zawodniczej rozegrał 28 lutego 2001 roku. Jednak już z początkiem marca powrócił do 1. FSV Mainz 05 jako trener. 3 marca tego samego roku poprowadził drużynę do wygranej z Chemnitzer FC, 3:1. Pierwszy sezon zakończył z drużyną na 14. miejscu w klasyfikacji 2. Bundesligi. Jednak już w kolejnych sezonach awansowali na 4. pozycję. Sezon 2003/2004 zakończyli na 3. miejscu i z awansem do Bundesligi.

W 2008 roku związał się z Borussią Dortmund, którą w sezonie 2010/2011 poprowadzi do wygranej Mistrzostwa Niemiec. W kolejnym roku oprócz obrony tytułu pobili również rekord ekstraklasy pod względem punktów zdobytych podczas jednego sezonu. Po rozstaniu się z Bayernem, Klopp opuścił rodzinne Niemcy i podpisał kontrakt z angielskim Liverpoolem.

Swój sukces przypisuje nie tylko stosowaniu odpowiedniej taktyki, która oczywiście jest niezbędna. Klopp jednak również zwraca uwagę na to jak ważne są emocje w grze. Zachęca swoich zawodników do wczucia się w swoje emocje i odpowiedniego ich wykorzystania.